Kdy se pergola u domu vyplatí


V dnešní době je moderní bydlet v rodinném domku. I to je důvod, proč se tak často staví. Jejich hlavní předností je to, že lidé mohou trávit svůj čas venku. Avšak k tomu je dobré, abychom mohli trávit čas venku i v horkých dnech, potřebujeme také stín.

Ten můžeme vytvořit několika způsoby. Tím nejběžnějším je pergola u domu. A je celkem pochopitelné, proč, koneckonců nám poskytuje stín na přesně vymezeném místě, a v případě potřeby je poměrně snadné ji přesunout.

Je však otázkou, zda je vhodné postavit jej u každého domu. Je totiž nutné vzít v úvahu, že v současné době jsou tyto pozemky, na kterých se rodinné domy staví, nejsou zrovna největší. Není tedy na nich moc místa, na kterých by mohla být postavena. Navíc dům samotný v tomto případě poskytuje dostatečný stín.

pergola s kulatou střechou

Pokud však máme pozemek větší, pak se rozhodně nějaká možnost, jak si vytvořit stín, rozhodně vyplatí. A ačkoliv stromy jsou bezpochyby ekologičtější, rozhodně nejsou tak spolehlivé. Zde jsou rozhodně pergoly nejvýhodnější.

Záleží tedy jen na nás, abychom uvážili, zda je náš pozemek pro něco takového vhodný, a zda máme dostatek prostoru pro to, abychom se na něm mohli i po instalaci pergoly bez problému pohybovat. To platí, zvláště pokud máme děti, které jej využívají ke svým hrám.

klasická dřevěná pergola

Vše si dobře promyslet je potřeba také v případě, kdy jej chceme využívat výhradně k zahradničení, a to bez ohledu na to, zda zde budeme pěstovat květiny či zeleninu. Není totiž třeba říkat, že žádné z těchto rostlin dlouhodobý stín příliš nesvědčí.

V případě, že se pro ni rozhodneme, je také dobré zauvažovat nad tím, jaký přesně druh budeme chtít. Existuje jich totiž velká spousta, ať už co se tvaru či použitého materiálu týče, takže si můžeme vybrat přesně takovou, která se bude na naši zahradu hodit. A to je rozhodně důležité, pokud se tam chceme cítit skutečně dobře.