Velkoformátová venkovní dlažba musí splňovat řadu parametrů

Keramická dlažba určená pro venkovní prostředí musí splňovat určitá kritéria. V mnoha ohledech se odlišuje od materiálů určených pouze pro vnitřní užití. Co bychom si měli ohlídat, aby to nebyly pouze vyhozené peníze?

dlaždice v exteriéru

O parametrech venkovní dlažby

Mechanická odolnost a pevnost – ve vnitřních prostorách, jako jsou obývací pokoje, předsíně a chodby, kde se pohybujeme převážně v domácí obuvi nebo naboso, není na dlažbu vyvíjen takový tlak, jako venku, kde je dlažba pod tlakem zahradního nábytku, strojů, automobilů a jiných dopravních prostředků. Týká se to zejména skladovacích prostor, garáží, nájezdů a přístupových cest na zahradách atp. Je-li to i váš případ, pak sledujte hodnotu pevnosti v ohybu, která u zátěžových materiálů musí být vyšší, než 3,5 kg na čtvereční milimetr.

venkovní dlažba

Odolnost vůči působení chemikáliívelkoformátová venkovní dlažba, která je podrobována čištění chemickými prostředky, jako jsou louhy nebo kyseliny pro odstraňování usazenin vodního kamene a dalších nečistot, by měla být také patřičně označena.

Odolnost vůči nízkým teplotám – mrazivé teploty samy o sobě nemusí být důvodem poškození keramiky, ale ve hře je především zmrzlá voda – led. Důležitý parametr u venkovní dlažby je schopnost odpuzovat vodu, pokud by se totiž dlaždice nasákly vodou příliš, její proměna v led (led má větší objem, než voda) by vyvolala jejich destrukci.

Protiskluznost – nevhodně zvolená dlažba může být zdrojem úrazu a tomuto parametru bychom měli věnovat mimořádnou pozornost. Některé dlaždice mohou podkluzovat i za sucha, některá obuv má natolik tvrdou podrážku, že v kontaktu s tímto povrchem půjde o velmi nebezpečnou kombinaci. Protiskluznost (úhel skluzu) se označuje písmenem R a číslicí v rozmezí 9 až 13. Pro venkovní prostory je optimální hodnota R 11.

Mechanické opotřebení – venkovní dlažba je více obrušována obuví a pokládáním či posouváním těžkých předmětů a měla by být také odolnější, než dlažba v interiéru. Odolnost vůči mechanickému opotřebení se označuje písmeny PEI a číslicí 1 až 5, kdy pětka je nejvyšší stupeň.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup