Voda, vítr, slunce

Známe čtyři přírodní živly. Patří mezi ně oheň, voda, vítr a země. Dva z nich můžeme díky jejich síle využít na výrobu potřebné energie. Další, který se k nim neřadí, ale rozhodně není zanedbatelný, je slunce, lépe řečeno jeho záření. Jestli uvažujete o tom, že si zřídíte vlastní elektrárnu, máte na výběr z vodní, solární či větrné . Vyrábět si dostatek energie sami pro sebe se určitě vyplatí. Pokud jste přemýšleli nad tím, že byste případný přebytek odprodávali, tak bohužel stát tento typ elektřiny už neupřednostňuje a tak se žádné zisky v tomto směru očekávat nedají. Ale pokrýt tím svoje vlastní potřeby, určitě ano. Navíc tuto možnost ocení ti, kdo chtějí bydlet v přírodě, pokud možno co nejvzdáleněji civilizaci a tím i bez možnosti napojení na běžné sítě.
vodní mlýn
Voda
Už v dávných dobách přišli lidé na to, že voda má velkou sílu. Proto se začali naučit ji využívat ke svému prospěchu. Postačí vám blízkost malého vodního toku, energie zde plynoucí vody dokáže pohnat generátor. To, jak bude výkonný, závisí hlavně na průtoku. Výhod má tento způsob výroby energie několik, hlavní je ekologičnost (žádné odpadní látky). Problémem může být snad jedině vhodné místo, ideální je vodní mlýn nebo jakékoliv jiné místo s příhodným tokem. Nejprve si nechte zpracovat studii, aby bylo jasné, zda se vám tento způsob vyplatí, pokud se dostanete pod částku 5 Kč za 1kWh, jděte do toho.
solární energie
Slunce
O solární energie už jste určitě slyšeli a také jste si všimli na mnoha rodinných domech, ať už novostavbách nebo starších, zvláštních panelů umístěných na střeše. Pro domácnost je tento způsob získávání energie výhodný a úspora nemalá. Umístit solární panely lze nejen na střechu, ale i v okolí domu, které není zastíněno. Jen pro zajímavost, za rok zvládne 1 m2 dodat až 500 kWh. Využít se dá tato energie i na ohřev vody. Investice vložená do tohoto druhu výroby energie se vám v průběhu let vrátí.
větrné elektrárny
Vítr
Malé větrné elektrárny jsou zdrojem energie hlavně tam, kde není běžná energetická síť. Jejich umístění by mělo být tam, kde je nadprůměrná rychlost větru. Energie je vyráběna po celý rok bez ohledu na roční období. Rychlost větru je ideální do deseti metrů za sekundu.