Nejvyšší body českých hor – nakoukněte pán Bohu do oken

Česká kotlina je obehnaná téměř po celé délce své hranice pohořími. Ta hrála velkou roli ve formování státu, jelikož tvořila přirozenou ochranu před nepřáteli. Možná i proto mají dodnes významné postavení v srdcích tuzemských turistů. Podívejme se na jejich nejvyšší body, z nichž mohou cestovatelé obdivovat krásy naší vlasti.

vrcholy hor

Šumava

Na jihu Čech se nachází jedno z nejrozlehlejších českých pohoří. V jeho srdci se pak nachází největší národní park ČR. Vysokých vrcholků, které dosahují nadmořských výšek přes 1 000 m. n. m., zde najdeme hned několik. Největším z nich je pak Plechý, který měří 1 378 m. n. m.

Český les

Menší pohoří na hranici s Německem se tyčí do výšky 1 042 m. n. m. Této výšky dosahuje vrch Čerchov nedaleko Domažlic

Krušné hory

Další rozlehlé pohoří opět hraničí s Německem. Na východě jej jasně ohraničuje řeka Labe, v jejímž údolí u obce Hřensko se nachází nejnižší bod v České republice (114 m. n. m.) Tyto hory jsou protkané sítí ski areálů, které těží z vysokých nadmořských výšek. Nejvýše se však můžete dostat na vrcholu Klínovec, který měří 1 244 m. n. m.

Jizerské hory a Ještědsko-kozákovský hřbet

První zmíněné hory na české straně dosahují do 1 124 m. n. m. Hora s názvem Smrk ale není nejvyšší. Wysoka kopa leží na polské straně a je zhruba o 2 metry vyšší. Známějším vrcholem v této oblasti, který spadá do oblasti Ještědsko-kozákovského hřbetu, je Ještěd (1 012).

Krkonoše

Tady leží nejvyšší bod celé republiky – Sněžka – a to ve výšce 1 602,5 m. n. m. I další hory zde přesahují 1 500 m.
inverze na Klínovci

Orlické hory

Deštná je nejvyšším místem v tomto východočeském pohoří. Měří 1 115 m. n. m.

Hrubý Jeseník

Hrubojesenicko již leží na Moravě. Příroda je zde divoká a poměrně čístá, jelikož se jedná o jedno z nejméně zalidněných pohoří u nás. Nejvyšší horou je Praděd, jeho vrcholek dosahuje 1 491 metrů nadmořské výšky.

Beskydy

Beskydy Leží na pomezí se Slovenskem. Lysá hora kraluje svou výškou ostatním – měří 1 323 m. n.m.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup