Šarmantní Skotsko

Dudy, whisky nebo skotská sukně to vše se dost úzce pojí k samotnému Skotsku. Jeho největší bohatství je ale divoká, ničím nezkažená krajina, kde můžeme obdivovat hory, jezera a řeky. Samozřejmě každý má jiný pohled na tuto část britských ostrovů. Déšť, mlha, zrzavé vlasy, lochneské příšery, tak to zrovna moc není motivační pro dovolenou. Nebo milovníci televizních pořadů, seriálů a filmů si ihned tuto krajinu spojí s Mel Gibsonem a jeho Statečným srdcem. Ať je to tak, či onak, kdo se sem vydal, nikdy nelitoval. Jen se lepší cestovat v nějaké fajn partě. Skalnaté zátoky a pláže jsou většinou prázdné, snad jen rybáře je více vidět, jak se pokouší chytat lososy.
hrad eilean donan

Počasí nás nesmí zastavit

Samozřejmě, že se jedná o drsnou zemi a počasí není také moc vstřícné, na druhou stranu příroda dokáže potěšit na srdci. A nejen to, hlavní starobylé město Edinburgh nebo St.Andrews lidé doslova milují. Dobře se zde nakupují suvenýry. A v Glasgow můžeme navštívit jednu z prvních zastřešených arkád v Evropě, kde je perfektní nákupní galerie. K návštěvě vybízí mnoho majestátních památek, hradů, svérázné hospůdky, ale i jen tak brouzdat se v okolní přírodě není k zahození a obdivovat stáda ovcí a krav, které vypadají tak trochu tajuplně, jako kdyby měly na sobě kožíšek. Inu jinak jejich dobrosrdečnost je prioritní, tudíž se nemusíme zaleknout jejich robustního vzhledu, ačkoliv opatrnost je vždycky na místě.
skotská kráva

Tradiční oděv a dudy

Takto si asi Skoty spojuje každý z nás. Tradiční pánský oděv zvaný kilt, který vyniká vzorem kostky. Ta se pak objevuje nejen na oblečení, ale zároveň i v bytovém textilu. Dodnes se zde zachovalo hodně starobylých tradic, v oblibě jsou lidové tance a hra na dudy. Na ty se sice nehraje nijak jednoduchým způsobem, ale Skotové to zkrátka mají pěkně podchycené a dokážou brilantně zahrát tradiční, ale i moderní melodii. Mnohdy je to součástí atrakce pro turisty. Návštěvou Skotka nikdo neprohloupí, spíš naopak pochopí jejich kulturu.