Hudba prospívá zdraví

Pokud máme rádi hudbu a občas si uděláme čas a prostor na to jí poslouchat, tak vlastně děláme velmi dobrý krok. Podle vědeckých průzkumů, totiž dobrá hudba prospívá našemu mozku a celkově je užitečným vodítkem k celkovému našemu zdravotnímu stavu. Je zvláštní, že při poslechu hudby se uvolňují stejné látky jako při jídle nebo sexu. Když budeme naslouchat tónům, které se spojují v libou harmonii akordů tvořící smysluplnou melodii, tak vlastně úspěšně začneme bojovat proti depresi a vůbec špatné náladě. Dokáže totiž selektivně aktivovat neurochemické systémy a struktury mozku, které se spojují s dobrou náladou, emocemi, pozorností nebo i pamětí.
poslech hudby

Co hudba dokáže?

          Zvyšuje hladinu dobré nálady a celkem přirozeně nás vede do pohybu a dokonce zpěvu, ačkoliv někteří tuto činnost raději provozují jen doma v soukromí. Ovšem i to se počítá.

          Výkonnost je podstatně vyšší, proto si rádi při sportu nebo i jiných aktivitách bereme elektronické zařízení, kvalitní sluchátka a jdeme se věnovat sportovním aktivitám.

          Posiluje dokonce paměť a zlepšuje schopnost soustředění. Všechna takováto činnost souvisí úzce s mozkovou činností. Díky uvolnění přichází větší možnosti.

          Zvyšuje průtok krve cévami.

          Posiluje imunitní systém, díky uvolnění od stresu.

          Zmírňuje svalové napětí, díky poslouchání jsme naprosto uvolnění a odevzdaní.

          Pomáhá tišit bolest, což je naprosto přirozené díky soustředění se na jiný projev, který uklidňuje.

          Barokní hudba údajně pomáhá k ukládání informací do naší paměti, proto je příznivá při studiu.

          Klasická hudba prospívá již malým dětem v duševním vývoji.
dívka při běhání

Terapie pomocí hudby

Velmi dobrých výsledků dosahuje muzikoterapie, která má samozřejmě různé podoby, ale v podstatě se jedná o hluboké propojení hudby s naším zdravím. Velmi rozšířená je léčba prostřednictvím hraní na bubínky. V podstatě jde celkově o to, že se přirozeně dostáváme do dobré nálady a je jedno, zdali pouze s poslechem, pohybem, tancem, během, cvičením nebo nakonec i samotným hraním na hudební nástroj.