Zlato je jistá hodnota

Podívejte se v dnešní době na cenovky v obchodech, sledujte ceny nejrůznějších služeb. Ty rostou, co? Člověk, který si dosud našetřil nějaké peníze, tak může jenom se slzami v očích sledovat, jak jeho úspory ztrácejí svoji hodnotu, jak peníze, které tento má, nabízejí stále skromnější možnosti si za ně něco pořídit. A není vidět ani slaboučké světýlko na konci pomyslného tunelu, není jasné, zda a kdy se situace aspoň ustálí. A v opětovné zlevnění nevěří logicky snad vůbec nikdo, kdo má aspoň špetku zdravého rozumu.

zlaté destičky

Zkrátka se tu objevil destabilizující faktor jménem pandemie koronaviru a ekonomika na něj zareagovala tak, jak zareagovala. A jak obvykle reaguje, když se něco znatelně zkomplikuje. Lidé přestávají důvěřovat ekonomice a fungování státu jako celku, a to se projevuje neblaze i na hodnotě peněz. Tato jde dolů, a to nepřehlédnutelným tempem. Nic neobvyklého.
Ovšem smutné je na tom to, že to postihuje dost možná především ty nejzodpovědnější z nás. Ty, kdo si odkládají aspoň nějaké peníze na budoucnost, na případné horší časy. Protože někdo takový neutratil to, co měl, v době, kdy to mělo vyšší reálnou hodnotu, a nyní se musí smiřovat s tím, že dostane za své peníze méně a méně.

zlatá cihla

A pokud se někdo s takovou realitou nechce smířit? Pak by proti ní měl bojovat. A to logicky tím nejúčinnějším možným způsobem. Ten, kdo má peníze a nechce se nechat poškozovat inflací a dalšími negativy, jež se k penězům jako takovým vztahují, by měl investovat. A to pochopitelně do toho, na čem nemůže prodělat.
Ideální volbou je v komplikovaných dobách sázet na zlato. Cenu zlata a jeho hodnotu, to nemůže nikdo z politiků či bankéřů devalvovat a jinak poškozovat. A proto je realitou, že čím hůř to vypadá s penězi, tím lépe jsou na tom ti, kdo mají zlato. Protože za to lze ve zlých časech, jak získat daleko větší sumy peněz, tak lze do tohoto ukrýt hodnotu, jež se nikdy neztratí.
A proto dnes moudří nakupují zlaté cihličky a mince jako o závod. Aby měli své jisté. A dobře dělají.